Pochutiny jsou potraviny, které obsahují jen velmi malé množství základních živin, tj. cukrů, tuků a bílkovin. Kromě vitamínů a minerálních látek však obsahují hlavně látky, které zlepšují senzorické (tj. vnímané našimi smysly) vlastnosti pokrmů nápojů, do nichž se přidávají.
Speciální pochutiny
Hořčice
Rozemletá semena hořčice, do nichž se přidává voda, sůl, cukr, ocet, barviva, olej a speciální koření. Různé druhy hořčice se od sebe odlišují jemností mletí hořčičného semena a ochucení. Používá se v podobě husté žluté či žlutohnědé pasty při přípravě pokrmů i jako přísada.
Kvasnice (droždí)
Lisované či sušené kvasinky s vysokým obsahem vitamínů skupiny B a bílkovin. Používají se při přípravě polévek, pomazánek a hlavně ke kynutí těst. Droždí je využíváno i v léčitelství, neboť zahání únavu, deprese, špatnou náladu a nespavost. Díky vyššímu obsahu chrómu se podílí na udržení stálé hladiny glukózy v krvi či dokáže snížit neodolatelnou chuť na sladké. V neposlední řadě má příznivé účinky na pleť, vlasy a nehty.
Ocet
Potravinářská přísada okyselující pokrmy. Ocet je tudíž zředěný roztok kyseliny octové, jež vzniká Kvašením tekutin obsahujících etylalkohol, např. vína. Je to zároveň konzervační činidlo, jehož hlavní složkou je kyselina octová v koncentraci od 4 do 18%. Pro použití v kuchyni je určen 8% roztok kyseliny octové. Kromě kvasného lihového octa existuje celá škála nejrůznějších druhů octů ( jablečný, estragonový…). Mírně okyselené pokrmy zvyšují kyselost žaludečních šťáv a napomáhají jejich zvýšenému vylučování.
Sůl
Kromě běžné úpravy potravin se používá také konzervaci masa a zeleniny. Zvýrazňuje chuť člověka a podporuje trávení. Přílišné solení však škodí lidskému zdraví, neboť sůl na sebe v těle člověka váže vodu. Kuchyňská sůl bývá ze zdravotních důvodů jodizovaná pro dobrou funkci štítné žlázy. Kromě běžné kuchyňské soli se používá i mořská sůl, která je bohatší na minerální látky.
Povzbudivé pochutiny
Pro výživu nejsou bezpodmínečně potřebné, ale mají povzbudivé neboli stimulující účinky na činnost nervové soustavy, protože obsahují látky zvané alkaloidy. Mezi nejdůležitější zástupce těchto pochutin patří čajovník, dále kávovník a kakaovník. Části těchto rostlin se používají především na výrobu stimulujících nápojů, jako je čaj, káva a kakao.
Houby
Houby jsou důležité svým obsahem vonných a chuťových látek, které napomáhají vyměšování trávicích šťáv. Proto bývají používány buď jako samostatný pokrm nebo při přípravě pokrmů jako pochutina. Jsou jedinečným kořením do polévek a pod maso. Mají zanedbatelnou energetickou hodnotu, ale poměrně vysoký obsah nerostných látek a některých vitamínů. Při konzumaci hub dodržujeme především tuto zásadu : sbíráme pouze takové houby, které stoprocentně známe.