Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 2. ročník - Rozmanitost přírody

Zahrada Pole a louka Les Vodní toky Ochrana přírody Látky Fyzikální veličiny Zdroje informací

Zahrada

všechna foto: Ludvík Bartyzal

Okrasná zahrada

Do okrasné zahrady chodí lidé odpočívat, nadýchat se čerstvého vzduchu, přivonět, potěšit se krásou barev a pohledem na různé tvary rostlin. I o takovou zahradu se musí zahradník starat. Zavlažovat, stříhat keře a stromky, sekat trávník, odstraňovat suché a staré rostliny.

jiřina
narcis
lilie
tulipán
hyacint
astra
pivoňka
afrikán
růže
maceška

Zeleninová zahrada

Zeleninová zahrada dává svému pěstiteli zeleninu, bylinky a rostliny, které se spotřebují v kuchyni. Může je také prodat na trhu. O rostliny v zeleninové zahradě se pěstitel musí hodně často pečlivě starat, sít, sázet, vytrhávat plevel, zalévat, protrhávat, okopávat, hnojit, sklízet, rýt půdu, uhrabovat apod.

Části rostliny

kořen stonek list květ plod

Zelenina, kterou pěstujeme pro kořen se jmenuje kořenová

mrkev petržel celer

Zelenina, kterou pěstujeme pro list se jmenuje listová

zelí salát mangold špenát

Zelenina, kterou pěstujeme pro plody, se jmenuje plodová

rajče okurka paprika kapie cuketa

Zelenina, která se pěstuje pro cibulky, se jmenuje cibulová

cibule česnek pór

Sad

Sad je vlastně zahrada ze samých ovocných stromů. Sadař se o stromky stará od jara do zimy. Na jaře provádí postřiky proti různým škůdcům a prořezává stromkům nadbytečné větve. V létě musí stromy zavlažovat a odstraňuje špatné nebo nakažené plody. Na podzim sklízí ze svých stromků úrodu.

V zimě shrabuje listy a kmeny stromů natírá vápnem, aby je neokusovala hladová zvěř. Sadař také musí přestárlé stromy pokácet a nahradit je novými.

Blízko sadu nebo přímo v sadu stojí včelín s několika úly. Včelař pečuje o včely, které v sadu mají hlavně na jaře mnoho práce s opylováním.

Zahrádkáři používají ke své práci nářadí:

Lidé mají někdy u svého domu okrasnou zahradu, zeleninovou zahradu i sad. Učí se porozumět přírodě a příroda je za jejich péči odměňuje svými plody.

Park