Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 1. ročník - Člověk a jeho zdraví

Hygienické návyky Lidské tělo Bezpečné chování Osobní bezpečí Silniční provoz Mimořádné události Zdroje informací

Hygienické návyky

Tělo každého z nás je velmi šikovné, umí chodit, běhat, hrát si, vnímat, co se kolem děje… Umí se také o sebe postarat. Tělo nám dá vědět, kdy potřebuje jíst, pít, kdy se potřebuje na záchodě zbavit zbytků potravy. Tak se tělo udržuje zdravé. Musíme mu v tom ale pomáhat. Když nám tělo říká, že je unavené, že si chce odpočinout, spát, měli bychom ho poslechnout. Ještě v mnoha dalších věcech můžeme tělu pomáhat, aby zůstalo zdravé.

Jaké jsou nutné předpoklady, abychom byli zdraví

Mytí rukou

Všude kolem nás se nacházejí velice malé bakterie a viry viditelné jen pod mikroskopem. Většina z nich je neškodných, ale některé způsobují nemoci. Když se dostanou do našeho těla, onemocníme. Bakterie a viry se do našeho těla mohou dostat s jídlem, na které jsme sahali neumytýma rukama.

Na mytí rukou je vždy lepší použít teplou vodu a mýdlo.

Nosíme kapesník

Mytí celého těla

Stříhání nehtů

Čištění zubů

Mezi zuby se usazují zbytky jídla, které se rozkládají a na zubech se tvoří kyselý povlak, kterému říkáme plak. V plaku se dobře daří bakteriím.

Oblékání

Také náš byt nebo třída musejí mít správnou teplotu. Proto topíme, větráme, používáme klimatizaci. Neměli bychom naše tělo nechávat příliš dlouho ve velkém horku nebo ve velké zimě. V bytě i ve třídě často větráme, aby se vyměnil vydýchaný vzduch.

Režim

Tělo a mozek potřebuje odpočívat, aby se člověk lépe soustředil, pracoval, učil se, aby ho nebolela hlava, aby byl silný a ubránil se nemocem a aby podával dobré výkony například ve sportech.

Pohyb

Otužování

Zdravé jídlo

Spokojenost

Co všechno je dále nutné dodržovat