Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Hardware a software

hardware software

Hardware

Hardware je slovní označení pro součástky počítače. Veškeré pevné díly, ze terých se PC skládá a všechny součásti, které lze k PC připojit.

Vnitřní stavba počítačů je podobná, liší se samozřejmě kvalitou nebo např. značkou výrobce, princip je ale stejný. Hlavní součásti počítače jsou:

Základní deska (motherboard)

Je v podstatě polovodičová deska, která zajišťuje přenos dat mezi dlašími sučástmi počítače. Všechny další části tedy musí být s deskou propojené pomocí různých slotů (zásuvek) nebo kabelů.

Procesor

Řídící (výpočetní) jednotka počítače. V podstatě takový "mozek". Řídí a provádí většinu operací. Hlavním znakem procesoru je jeho stavba a rychlost (GHz). Dva největší výrobci jsou firmy Intel a AMD.

Operační paměť (RAMM)

Jedná se o součástku zajišťující okamžitou paměť (prostor) pro práci procesoru. Po ukončení práce či vypnutí počítače se vymazává. Existuje několik různých druhů těchto součástek SDRAMM, DDR, DDR2 atd. Hlavními znaky jsou kapacita (velikost) v MB resp. GB a rychlost operací.

Grafická karta

je karta zajišťující obrazový výstup na monitor a případně další promítací zařízení. Může být integrovaná ( neoddělitelná součást základní desky) nebo samostatná. Většina grafických karet dnes obsahuje vlastní chip (procesor) pro rychlejší zpracování obrazu. Hlavními parametry jsou opět kapacita (MB, GB) a rychlost zpracování dat. Nejznámější jsou asi značky GForce a Ati Radeon.

Zvuková karta

je karta zajišťující zvukové vstupy a výstupy.

Síťová karta

je karta zajišťující připojení sítě a internetu.

Pevný disk (Harddisk)

je stálá trvalá paměť počítače. Data uložená na tomto disku se po vypnutí PC uchovávají. Hlavní vlastností je velikost (kapacita) úložného prostoru. Uvádí se v GBytech, rep. v Terabytech.

Externí zařízení

jako jsou monitor, klávesnice, myš, scanner, tiskárna, externí disk, fotoaparáty, různé čtečky atd. jsou dnes k PC připojovány pomocí různých typů kabelů do odpovídajících zásuvek (slotů). Ty jsou většinou přímo součástí základní desky, nebo odpovídajících karet. Pro myš a klávesnici: PS2, USB ; pro internet LAN; pro video např: HDMI, SVIDEO, DVI ; pro externí zařízení: USB, eSATA, atd. Některá zařízení dnes připojujme i bezdrátově: Wifi, Infraport, BlueTooth, ...