Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 2. ročník - Lidé kolem nás

Rodina Občané města Soužití Zdroje informací

Rodina

Jmenuji se Erik Dvořák. Žiji s rodiči maminkou Zuzanou Dvořákovou a tatínkem Filipem Dvořákem v malém domku ve městě. Mám ještě staršího bratra Denise a mladší sestru Sáru.

Kousek od našeho domu bydlí v panelovém domě moje babička Jana Horáková s dědou Josefem Horákem.

Když byla moje maminka malá, bydlela tam s nimi. To se ještě jmenovala Zuzana Horáková. Když skončila školu a začala chodit do práce, zamilovala se do mého tatínka a brzy byla svatba. Narodil se jim Denis, potom začali stavět dům, za pár let jsem se narodil já. Já chodím do druhé třídy. Nedávno přibyla do naší rodiny Sárinka, která je ještě mimino a já ji občas vozím v kočárku po parku.

Často jezdíme k druhé babičce a dědovi do vesnice asi půl hodiny cesty od našeho města. Vesnice je to malá, jen pár domů. Dům mých prarodičů stojí blízko lesa a okolo domu je veliká louka. Na louce se většinou pasou ovce. Babička Helena Dvořáková chová hodně zvířat. Děda Bedřich Dvořák se zase celé dny vrtá v motorech a spravuje sousedům všechno, co se jim rozbije.

Můj tatínek je jejich syn. Když byl malý, hodně rodičům se vším pomáhal. Proto je dnes moc šikovný. Na zahradě u našeho domu ve městě chová králíky a na zahrádce pěstuje ovoce a zeleninu. A taky postavil náš dům, takže je asi šikovný po svém tatínkovi.

S babičkou a dědou v domku žije ještě můj pradědeček Milan Dvořák. Je to tatínek mého dědy Bedřicha. Maminka mého dědy se jmenovala Antonie, byla to moje prababička, ale umřela před dvěma měsíci. Celá rodina jí byla na pohřbu. Jiné praprarodiče nemám.

Moje maminka má ještě starší sestru Veroniku Vostrou, která se před svojí svatbou jmenovala Veronika Horáková. Ta má se svým mužem Františkem Vostrým dvě děti dvojčata Davida a Honzíka Vostrých.

Teta Veronika se strejdou Františkem k nám často jezdí i s dvojčaty. Hodně si s nimi s bratrem hrajeme, jsou to naši bratranci. Jenom sestřenici nemáme žádnou. Leda, že by se brzy oženil tátův bratr Václav Dvořák.

Kdyby se mu narodila dcera, byla by to pak moje sestřenice.

Milan
Dvořák
Antonie
Dvořáková
Emanuel
Horák
Josefa
Horáková
Bedřich
Dvořák
Helena
Dvořáková
Josef
Horák
Jana
Horáková
Václav
Dvořák
Filip
Dvořák
+ Zuzana
Dvořáková
Veronika
Vostrá
František
Vostrý
Denis Erik Sára David Honzík


Ačkoli chodím teprve do druhé třídy, už jsem

bratr syn vnuk pravnuk synovec bratranec

Naše Sára - ta je

sestra dcera vnučka pravnučka neteř sestřenice


Rodina může vypadat všelijak

Některé děti z naší třídy žijí jen s maminkou nebo jen s tatínkem, protože se rodiče rozvedli. Jeden spolužák žije střídavě u maminky a u tatínka. Někdo žije jen s maminkou bez tatínka.

Nebo dítě může mít mamku i taťku, kteří nejsou spolu oddáni – každý má jiné jméno. Někteří dospělí jsou manželé, ale děti nemají. Také si tatínek a maminka mohou adoptovat dítě z dětského domova. Někdy vypadá rodina jinak než ta vaše, ale přesto je to rodina.

Rodinu tvoří rodiče, děti, příbuzní

Členové rodiny se scházejí se o svátcích, o narozeninách, na svatbách a na pohřbech, navzájem si pomáhají a mají se rádi. I když někdy bydlí na druhém konci republiky nebo zeměkoule, víme o nich, jsou to nejbližší lidé.