Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Chemie - 8. ročník - Úvod do chemie

Co je
chemie
Rozdělení
chemie
Proč se
učíme chemii
Metody při
zkoumání látek
Označení
nebezpečných látek
Řešené
příklady
Cvičení
Literatura

Označení nebezpečných látek

Nebezpečné chemické látky - jsou označovány výstražnými symboly podle svých nebezpečných vlastností



c-ziravy e-vybusny n-nebezpecny
Látky žíravé mohou zničit živé tkáně, pokud s nimi přijdou do styku. Např. kyseliny či hydroxidy. Látky výbušné při reakci uvolňují množství plynů. Ty se rozpínají, a proto mají ničivé účinky (např. nitroglycerin, který se používá při výrobě dynamitu). Hořlavé látky rozdělujeme na extrémně hořlavé (např. zemní plyn, propan-butan - mají nízkou teplotu varu) a vysoce hořlavé (např. benzín, který se může snadno vznítit). Látky nebezpečné pro životní prostředí jsou látky, které ohrožují jednu nebo více složek životního prostředí - vodu, půdu atd. Např. přípravky proti plísním či hmyzu.
o-oxidujici xi-drazdivy t-toxicky t-vysoce toxicky xn-zdravi skodlivy
Látky oxidující ve styku s jinými látkami, zejména hořlavými, vyvolávají jejich prudké hoření, a to dokonce pod vodou. Látky dráždivé mohou při styku s kůží či sliznicemi vyvolat záněty. Jedovaté látky odborně označujeme jako látky vysoce toxické a toxické. Jsou to látky, které i v malých nebo velmi malých dávkách způsobují smrt nebo poškození zdraví. Např. rtuť, nikotin. Látky zdraví škodlivé mají podobné účinky jako látky toxické, ale jejich účinky se projevují až při větších dávkách.


Dále jsou tyto látky označeny R-větami a S-větami

R-věty - jsou standardní věty označující specifickou rizikovost látky. Jsou označeny číslem (1 až 66) a popisují konkrétní nebezpečnou vlastnost.

např.

S-věty - jsou standardní pokyny pro bezpečné nakládání s látkou


např.



Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemikálií


Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemikálií (GHS) je systém Organizace spojených národů pro identifikaci nebezpečných chemikálií a pro informování uživatelů o těchto nebezpečích prostřednictvím symbolů a vět na štítcích obalů a prostřednictvím bezpečnostních listů.
Evropský parlament a Rada přijaly dne 16. prosince 2008 Nařízení o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, které slaďuje stávající legislativu Evropské unie se systémem GHS (tzv. Nařízení CLP). Nařízení by mělo zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí i volný pohyb chemických látek, směsí.
CLP neboli nařízení CLP (z angl. Classification, Labelling and Packaging) je nové evropské nařízení o klasifikaci, označování a balení chemických látek a směsí.

Označování dle GHS

GHS stanovuje požadavky na systém označování látek a směsí: H-věty jsou pro standardní věty o nebezpečnosti chemických látek a jejich směsí. Jsou součástí Globálně harmonizovaného systému klasifikace a označování chemikálií a nahrazují dřívější R-věty se stejným účelem a obdobným obsahem.
Př. H225     Vysoce hořlavá kapalina a páry.


P-věty jsou standardizované pokyny pro bezpečné zacházení s chemickými látkami a jejich směsmi. Jsou součástí Globálně harmonizovaného systému klasifikace a označování chemikálií a nahrazují dřívější S-věty se stejným účelem a obdobným obsahem.
Př. P233      Uchovávejte obal těsně uzavřený.


Výstražné symboly nebezpečnosti GHS

ghs01 ghs02 ghs03 ghs04 ghs05
GHS01 - výbušné látky GHS02 - hořlavé látky GHS03 - oxidační látky GHS04 - plyny pod tlakem GHS05 - korozivní a žíravé látky
ghs06 ghs07 ghs08 ghs09 ghs10
GHS06 - toxické látky GHS07 - dráždivé látky GHS08 - látky nebezpečné pro zdraví GHS09 - látky nebezpečné pro životní prostředí GHS10 - látky s neznámými vlastnostmi