Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Hudební výchova - 6. ročník - Teorie hudby

Zvuky
a tóny
Nauka
o notách
Nauka
o rytmu
Dynamika
v hudbě
Hudba
v pohybu
Hudební
formy
Hudební
nástroje
Hudební
tělesa
Zdroje informací

Nauka o notách

Hodnoty a tvary not


V hudbě užíváme těchto základních hodnot a tvarů not

nota celá
nota půlová
nota čtvrťová
nota osminová
nota šestnáctinová
nota dvaatřicetinová

Jak napovídají již tyto názvy, nota celá se rovná svou délkou dvěma notám půlovým, čtyřem notám čtvrťovým, osmi notám osminovým, šestnácti notám šestnáctinovým a třicetidvěma notám dvaatřicetinovým.

Nejbližší menší nota má vždy hodnotu poloviční a nejbližší vyšší má hodnotu dvojnásobnou.

Podle toho se například nota čtvrťová rovná čtyřem šestnáctinovým nebo osmi dvaatřicetinovým.

V praxi se mohou užívat též zkrácené názvy not jako: osminka, šestnáctka nebo šestnáctinka, dvaatřicítka, půlka, čtvrtka. Jsou to ale výrazy spíše hovorové.



Nota a její části

  • hlavička, vyplněná nebo nevyplněná
  • nožka, směřující nahoru nebo dolů
  • praporec
    • jednoduchý
    • dvojitý
    • trojitý
    • nebo čtyřnásobný (u noty čtyřiašedesátinové, která se objevuje pouze vyjímečně)


Notová osnova

Notová osnova je systém složený z pěti hlavních linek a čtyř mezer určený k zaznamenání notového zápisu - zapisujeme do ní noty, pomlky a další hudební znaky.

Kromě pěti hlavních linek může notová osnova obsahovat navíc pomocné čáry-linky, jejichž délka však pouze mírně přesahuje samotnou notu. Nota může být umístěna na lince nebo v mezeře. Nota v notové osnově se čtou zleva doprava.

Hlavní čáry notové osnovy se počítají zezdola nahoru, pomocné čáry se počítají ve směru od hlavních čar - pod osnovou směrem dolů, nad osnovou směrem nahoru

Na přesné určení notového zápisu je potřeba tzv. hudební klíč, který se nachází na začátku každé notové osnovy. Klíč určuje tzv. referenční notu, od které se pak počítají všechny noty ostatní. Klíče se zpravidla volí tak, aby notový zápis obsahoval co nejméně pomocných čar.

Do notové osnovy se zapisují jednotlivé tóny tak, jak za sebou následují v diatonické stupnici ve směru zezdola nahoru a to střídavě na linky a do mezer. Když je první tón stupnice na lince, druhý je v mezeře, třetí zase na lince, atd.



Zápis stupnice C-dur v houslovém klíči