Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 4. ročník - Lidé a čas

Pravěk Středověk Novověk Státní svátky Významné dny Zdroje informací

Novověk

Renesance

Nová doba - asi sto let po husitských válkách mořeplavci objevovali nové kontinenty. Byla objevena Amerika. Lidé chtěli poznávat, zkoumat přírodu, Zemi, lidské tělo, dávnou minulost nebo neznámé kraje. Této době se říká renesance.

Opět se vedly náboženské války. V Evropě byli téměř všichni křesťané. Ale část křesťanů (říkali si protestanti) se často dohadovali s katolíky, jak má křesťan správně žít a sloužit Bohu. A zatímco se křesťané dohadovali a válčili, do Evropy vtrhnul se svými vojsky turecký sultán. Český král v boji s Turky zahynul, děti ještě neměl, proto zemi chyběl dědic, který by se stal českým králem.

Habsburkové

Čeští šlechtici si tenkrát v roce 1526 zvolili krále z mocného a bohatého rodu Habsburků. Habsburkové vládli v Rakousku, byli nejmocnějšími vládci v Evropě. Turkům se ubránili. Sídlem habsburské říše byla Vídeň. Ale jeden z Habsburků Rudolf II. si vybral za své sídlo Prahu. Praha za vlády Rudolfa II. hodně vzkvétala. Pozval do Prahy mnoho významných malířů, sochařů, vědců, vzdělanců, astrologů a alchymistů.

Bitva na Bílé hoře

Čechám se v té době dařilo, ale Habsburkové byli převážně katolíci a jejich poddaní v Čechách a na Moravě byli protestanti. Začaly nepokoje. Češi se vzbouřili proti Habsburkům. Spoléhali na pomoc protestantů ze sousedních zemí, ta však nedorazila. Češi byli v bitvě proti Habsburkům poraženi v bitvě na Bílé hoře u Prahy v roce 1620.

Kdo se nyní nechtěl stát katolíkem, musel z Čech uprchnout. Habsburský císař zakázal Čechům podílet se na vládě ve své zemi. Císař ve jménu katolického Boha vedl války proti protestantům i v okolních zemích. Začalo období válek, kdy Evropa 30 let trpěla a pustla. Třicetiletou válku nakonec ukončilo jednání diplomatů - vyjednavačů.

zdroj:Společnost pro 4.roč. ZŠ, nakladatelství Fraus 2010, Vlastivěda 4, Nová škola 2004

Průmyslová revoluce

Marie Terezie

Josef II.

Zatímco dosud žila většina lidí na vesnicích, velkých měst bylo málo, v tomto období lidé vynalezli hodně strojů, které jejich život hodně změnily a lidé začali odcházet do měst.

TGM a Československo

Když byl v Sarajevu zavražděn habsburský následník trůnu František Ferdinand, byla to záminka k rozpoutání velké války. Protože se do ní zapojilo mnoho států Evropy, nazýváme ji 1. světová válka. Čechům se do války bojovat za císaře pána nechtělo. Mnoho jich přeběhlo k nepříteli. Také politici chtěli využít velkou válku k tomu, aby získali pro Čechy a Slováky samostatný stát a odtrhli se od Rakouska-Uherska, od Habsburků.

Samostatné Československo si přáli vytvořit
Tomáš Garrigue Masaryk (TGM), Edvard Beneš a Slovák Rastislav Štefánik.

Protektorát Čechy - Morava

V Německu se začali k moci dostávat fašisté a jejich vůdce Adolf Hitler. Hitler chtěl ovládnout celý svět a vytvořit Velkoněmeckou říši. Naši spojenci Anglie a Francie nás zradili. Němečtí fašisté obsadili Čechy, Moravu, Slezsko. Pro naši zem nastala doba útlaku a strachu.


Socialismus

Sametová revoluce

zdroj:Společnost pro 4.roč. ZŠ, nakladatelství Fraus 2010, Vlastivěda 4, Nová škola 2004