1. Mezi nejdůležitější suroviny využívané v chemických výrobách patří: a) ropa, b) černé uhlí, c) vápenec, d) chlorid sodný. Ke každé surovině uveďte příklady produktů, které se z nich vyrábějí.
2. Na území přímořského, průmyslově vyspělého a částečně hornatého státu se nalézají tyto suroviny: vápenec, jíly, kvalitní černé i hnědé uhlí a železná ruda. Státem prochází též ropovod.
A. Může se v tomto státě vyrábět bez dovozu surovin:
a) cement, b) cihly, c) vápno, d) ocel, e) hliník, f) měď, g) hydroxid sodný, h) kyselina sírová, i) kyselina chlorovodíková, j) kyselina dusičná, k) dusíkatá průmyslová hnojiva, l) sklo, m) koks, n) plasty, o) syntetická vlákna, p) motorová nafta, q) léčiva, r) zemní plyn, s) elektřina?
B. Které z uvedených průmyslových odvětví se na území státu může rozvíjet, aniž by se dovážely ve větším množství další suroviny?
a) sklářský, b) petrochemický, c) chemický, d) hutnický, e) strojírenský, f) textilní, g) stavební, h) farmaceutický.
3. Zpracujte tabelární přehled chemických výrob:
Suroviny Produkty Fáze výroby Využití výrobků
4. V současnosti se často hovoří o alternativní medicíně. Zde se používají chemicky neupravované přírodní zdroje (obvykle konzervované sušením) v různých kombinacích. Účinné látky se z těchto zdrojů nejčastěji vyluhují do roztoků a používají se ve velmi malých množstvích ve formě čajů, nebo se roztoky užívají k oplachům, koupelím a obkladům. Ze své zkušenosti uveďte příklady využití takových postupů.
5. K látkám používaným jako anestetika k vyvolávání narkózy patří oxid dusný a cyklopropan. K místnímu znecitlivění se používá methylchlorid a ethylchlorid (známý sportovcům jako Kelen). Složení uvedených látek vyjádřete jejich chemickými vzorci.
6. Lékař Paracelsus (1493-1541) vystoupil jako první s názory, že hlavním cílem alchymie není získávat drahé kovy, ale připravovat léčiva. Tento nový směr nazval iatrochemie (z řeckého slova iatros- lékař). Roku 1537 vyslovil dodnes platný zákon: "Všechny látky jsou jedy, záleží pouze na dávce, zda se látka stane jedem."
a. Jak se nazývá současný vědní obor, který se zabývá účinky jedů?
b. Byly Paracelsovy léčebné postupy vhodné, jestliže používal k léčení sloučeniny arsenu a rtuti?
7. V čem se skrývá nebezpečí "divokých skládek" pro životní prostředí?
8. Uveďte, které ze surovin jsou druhotné: a) železná ruda, b) železný šrot, c) dřevo, d) skleněné střepy, e) koks, f) kamenná sůl, g) zemní plyn, h) plechovky od nápojů.
9. Vyřazené baterie jsou jedním ze zdrojů sloučenin olova, kadmia a zinku, které znečišťují půdu a vodní toky. Navrhněte možnosti, jak tomuto znečišťování zabránit.
10. Uveďte příklady znečišťování životního prostředí (ovzduší, vody, půdy) ve vašem okolí. Navrhněte postupy, které by vedly k jejich zmenšení, popř. odstranění.
11. Které z uvedených činností člověka přispívají ke zlepšování životního prostředí: a) šetření elektřinou, b) třídění odpadu, c) zpracování druhotných surovin, d) přednost sprchování před koupáním, e) rozšiřování výroby papíru, f) výstavba nových čistíren vod, g) rozšiřování výroby oceli, h) topení koksem místo zemním plynem, i) omezování výroby cementu.
Cvicení 9 - Ma
Cvicení 9 - Cj