Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Jindřichův Hradec

zpět

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Jindřichově Hradci pochází z roku 1220. Jindřichův Hradec dostal své jméno po svém zakladateli Jindřichovi I. z Hradce. Ten zde nechal postavit gotický hrad a v podhradí se začalo utvářet město. Město si dodnes dochovalo také erb pánů z Hradce, který se používá jako znak města. Jedná se o erb se zlatou růži v modrém poli, který je doplněn o dva zlaté královské lvy a písmenko W s korunkou.

Velikého rozvoje se ěsto dočkalo v 2. polovině 16. století, kdy došlo k přestavbám původních gotických domů a stavěly se nové renesanční měšťanské domy. Ještě v 17. století patří město k největším v Českém království.

Uprostřed města se nachází rybník Vajgar, první zmínka o něm pochází z roku 1399, kdy byl pravděpodobně součástí opevnění hradu.

Město nabízí spoustu unikátních staveb. Zámek u Malého Vajgaru, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Národní muzeum fotografie a Muzeum Jindřichohradecka, vše na Balbínově náměstí. Dále kostel sv. Jana Křtitele a kostel sv. Jakuba či sv. Kateřiny. Při ústí Svatojánské ulice na náměstí Míru stojí budova bývalého hotelu U zlaté husy, kde přenocoval Karel Havlíček Borovský při své nedobrovolné cestě do vyhnanství.

Zámek

Zámek v Jindřichově Hradci byl původně gotickým hradem založeným ve 13. století. Zakladatelem byl Jindřich z Nového Hradce z rodu Vítkovců. Tomuto rodu patřil až do počátku 17. století, kdy rod vymřel po meči. Původně zde stávalo přemyslovské hradiště, které bylo přebudováno na gotický hrad. Za Oldřicha I. z Hradce byl postaven nevelký hrad a válcovitá věž, která měla chránit vstup do jeho pokojů. Za Jindřicha IV. Z Hradce byly zlepšeny ochranné prostředky.

Hrad byl postupně přestavován na komfortní renesanční zámek, jehož přebudování podléhalo moderním trendům. Nejvíce se o rekonstrukci zasloužil Adam z Hradce a jeho syn Jáchym. Po rodu Vítkovů se dostal zámek do rukou rodu Slavatů, ale za jejich působení zámek nezaznamenal žádné výrazné změny. Po jejich vymření zámek získal rod Černínů z Chudenic, během sedmileté války byl zámek využíván jako nemocnice a roku 1773 skoro celý vyhořel.

Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci je národní kulturní památkou.