Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Život se přizpůsobuje životním podmínkám

zpět

Už víme, že všude na Zemi není stejná teplota

Přesto se všude na Zemi vyskytují živočichové a rostliny. Někteří se museli jiným podmínkám přizpůsobit.

V suchých oblastech se vyskytují kaktusy a sukulenty (aloe, tlustice). Ty zadržují vodu v širokých stoncích a tlustých listech. Někdy bývá povrch stonku a listů pokrytý vrstvou vosku, aby se voda nemohla odpařovat.

.

Živočichové v suchých oblastech nepotřebují pít, stačí jim voda z potravy. Nebo mají dostatečné zásoby tuku, které v případě potřeby pomocí kyslíku změní na vodu a energii.

.

V chladných oblastech je podmínkou pro přežití velmi hustá srst nebo peří. Živočichové zde mají také velké zásoby tuku. Často mají krátké uši, nos a ocas, aby ztráceli co nejméně tepla. Zato mají zavalité tělo. V nejkrutějších mrazech bývají přituleni k sobě a hřejí se navzájem.

.

Barva srsti a peří splývá s okolní přírodou, aby byli chráněni a nespatřeni predátorem.

.

Jiné druhy živočichů a rostlin najdeme v oblastech, kde se střídá dlouhé období sucha s dlouhým obdobím dešťů. Sucho nesvědčí stromům, proto jsou v těchto oblastech stepi – území porostlá pouze trávou. Zde se živočichové nemají kam ukrýt, proto musí být dobře maskovaní, umí rychle utíkat nebo se rychle zahrabat pod zem.

.

Tam, kde prší pravidelně po celý rok, se daří stromům. Jsou to oblasti lesů. Lesy, tak jak je známe u nás, v mírném pásu, jsou domovem rostlin, hub a živočichů. V blízkosti rovníku jsou lesy jiné než u nás. Jsou to tropické deštné lesy. Rostou tu velmi vysoké stromy, protože se derou ke světlu. je tu vysoká teplota a vlhkost vzduchu, protože zde každý den prší. Daří se zde kapradinám, liánám nebo orchidejím. Živočichové zde mají dostatek potravy, úkrytů. Šplhají, létají nebo skáčou. Ti slabší a zranitelnější mají často zelenou barvu.