Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 3. ročník - Lidé kolem nás

Soužití lidí Spolky Obchod Demokracie Zdroje informací

Obchod

Lidé odjakživa toužili získávat věci, suroviny nebo informace. V dávné minulosti, ještě před vynalezením peněz si suroviny vyměňovali. Uzavřeli mezi sebou dohodu, která se nazývá výměnný obchod - například člověk 1. potřebuje mnoho soli a má hodně kožešin z ulovených zvířat, člověk 2. má soli dostatek, ale neulovil žádné zvíře, tedy nutně potřebuje kožešiny. Dohodnou se a sůl za kožešiny vymění, oba mají, co potřebovali, jsou spokojení. Při výměnném obchodě musí být dvakrát shoda. Musí se potkat právě ti dva, z nichž každý má to, co potřebuje ten druhý.

Když lidé vynalezli peníze, obchod se zjednodušil. Za peníze si můžeme vybrat z velké nabídky zboží.

V obchodě nám obchodník - prodavač nabízí zboží.
NABÍDKA
Zákazník se po zboží poptává - hledá.
POPTÁVKA.

Když dnes někdo platí platební kartou, znamená to, že má peníze uložené v bance a karta jen nahrazuje peníze z banky. Pokud peníze v bance vyčerpá - utratí, je karta nepoužitelná.

Peníze se člověku na účet do banky nebo do peněženky dostanou tak, že je člověk dostane za vykonanou práci.

Zedník pracuje na stavbě domu a za svou práci dostává mzdu - peníze. Za peníze si v pekařství koupí chléb.
Pekař celý den prodává pečivo, které vyrobil a v kase mu večer přibylo několik tisíc. Za tyto peníze musí nakoupit mouku, sůl, vejce na druhý den, aby mohl znovu péct. Musí také zaplatit elektřinu, vodu. Státu musí zaplatit daně (peníze pro ostatní např. pro policii, pro školy). To co mu zbude může použít pro sebe.

Nakupujeme zboží

Nakupujeme služby

Platíme platby

Nakupovat můžeme

v „kamenném obchodě“ na trhu na „dobírku“ podle katalogu na internetu

Zboží na internetu bývá levnější, protože internetový obchodník nemusí zboží vystavovat, nemusí se starat o provoz budovy, platit teplo, elektřinu. Zboží odebírá přímo ze skladů podle objednávky. Nakupujete-li někdo přes internet, musí si připočítat ještě poplatek za doručení zboží. /pošta, PPL../

Výroba zboží

Pokud si lidé práci při výrobě rozdělí, pokud spolupracují, práce jim jde rychleji a vyrobí se více zboží. Jeden člověk by těžko vyrobil celý motocykl. Práce na motocyklu je rozdělená. Někdo vyrobí části motorky, jiný je doveze do montovny, další připevní na rám motor a pošle k dalšímu, ten namontuje palivovou nádrž, další nasadí kola, potom někdo přimontuje brzdy atd.. Vše postupuje jako na běžícím pásu, proto se takové výrobě říká pásová výroba.

Pokud v továrně vyrobí stovku stejných kuchyňských linek, je taková kuchyňská linka levnější než ta jedna jediná, kterou vyrobí jeden truhlář sám úplně celou. Zboží vyrobené v továrnách je většinou levnější než zboží, které si objednáte u nějakého řemeslníka (např. šaty z obchodního domu a šaty od švadleny).

Prodej zboží

Dříve se v kraji něco vyrobilo a lidé v tom kraji toto zboží nakoupili a použili. Dnes se mnoho surovin a zboží dováží z různých koutů světa a tak ve vaší samoobsluze můžete nakoupit ovoce ze Španělska, kakao z Afriky, čaj z Indie. Naopak v Americe si mohou lidé koupit například pivo z České republiky.

Obchodují spolu nejen lidé, ale i státy. Zboží putuje letadly, loděmi, nákladními auty a vlaky po celém světě. Při tom se spotřebuje mnoho pohonných hmot a energie. Každý prodává to, co umí nejlépe vyrobit nebo vypěstovat. Nakupuje a dováží od ostatních to, co nemá.

Každý obchodník chce prodat co nejvíc svého zboží. Proto mu dělá reklamu, nabízí různé akce na zboží, zlevňuje, aby přilákal co nejvíc zákazníků. Každý zákazník se musí umět rozhodnout, jestli nabízené zboží opravdu nutně potřebuje. Tím, že si dokáže některé nedůležité nebo nekvalitní věci odříct, se učí dobře hospodařit s penězi.