Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a jeho svět - 2. ročník - Lidé a čas

Časová období Hodiny Historické památky Města dříve Města dnes Zdroje informací

Život obyvatel města dříve

Kaplice se prvně připomíná roku 1257

O jejím vzniku vypráví pověst. Podle historiků byla Kaplice zastávkou na obchodní stezce, po které se k nám do Čech dopravovala z Rakouska sůl. Městečko několikrát vyhořelo, ale obyvatelé ho znovu obnovili. Kaplici nejvíc proslavil farář Ferdinand Kinderman, který zde založil novou moderní školu.

Kaplice před lety a dnes na fotografiích, pořízených ze stejného místa.

všechna nová foto: Ludvík Bartyzal, stará foto archiv Vladimír Kratochvíl

Kaplice v minulosti byla menší. Město tvořilo náměstí, přilehlé ulice a budovy. Silnice nebyly asfaltové a vedly centrem města.

Dnes kvůli rychlosti a čistotě ovzduší auta jezdí po obchvatu kolem sídlišť. Sídliště, paneláky, vysoké budovy tehdy ještě nestály.

Ve městě žilo asi o 3000 obyvatel méně než dnes.

Na místech, kde dnes stojí rozlehlé firmy a podniky, byly louky a políčka. Také lesy byly blíž k městu. Nikde nejezdila ani neparkovala auta, jaká známe dnes. Lidé chodili pěšky, jezdili na vozech tažených koňmi a automobil, pokud se v Kaplici objevil, všichni s obdivem okukovali.

Lidé nenakupovali v supermarketech, ale u hokynáře nebo přímo u řemeslníka (boty u ševce, kabát u kožišníka nebo sud u bednáře).

Město nemělo do všech domů zavedenou vodu. U domu bývala studna, dříve se nabírala voda z kašny. Také ještě nebyla kanalizace a neexistovala čistička vody. V domech nebyly splachovací záchody.

Ve městě nebyla rozvedena elektřina ani plyn. Topilo se v kamnech dřívím nebo uhlím. Lidé svítili petrolejovými lampami a v noci byla na ulicích tma.

Na radnici bývala šatlava (vězení) do které se zavírali lidé, kteří porušovali zákony.

Lidé v Kaplici nechodili sportovat jako dnes. Většinou těžce pracovali, aby uživili rodinu, která mívala i více než 10 dětí. Také zde nebylo tolik tělocvičen a hřišť jako dnes.

Škola zde byla jen jedna, učilo se i v sobotu. Děti hodně pracovaly doma, staraly se o zvířata, hlídaly mladší sourozence. Když bylo hodně práce na poli, nemusely do školy.

Mobilní telefon ještě nebyl vynalezen, lidé posílali dopisy.

Lidé velmi často chodili do kostela. V Kaplici žili převážně němečtí obyvatelé, Čechů zde žilo velmi málo. Ve větším kostele se sloužily mše v němčině a v menším kostelíku vedle zněla čeština.