Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Božena Němcová

"… Chtěla bych žít asi tak za 200 let nebo později, až bude svět a lidé takoví, jak si je já představuji … "

Zajímavosti z jejího života a literárních začátků

Božena Němcová byla nemanželským dítětem. Její matka byla čtrnáctiletá Tereza Novotná, služka ve vinárně. Dětství Boženy Němcové nebylo radostné. Matka v ní viděla tehdejší svůj hřích a Němcová cítila, že byla nechtěným dítětem. V roce 1825 přijede k nim babička a nahrazuje jí matku. Pocit štěstí trvá 5 let. V roce 1830 dojde mezi matkou a babičkou k hádce a babička odjíždí. Pak už se Božena s babičkou nikdy nesetká. K těmto vzpomínkám na svých šťastných 5 let se vrací ve své knize Babička.

Ve svém mládí se stává vášnivou čtenářkou. V 17 letech si bere za manžela Josefa Němce. Není to úplná láska, ale Božena se chce hlavně dostat z rodiny. Manželství je plné krizí. Josef Němec je revolučně zaměřen, což se odráží v jejich životě. Je přijat do finanční stráže. Kam přišel, tam organizoval české vlastenecké hnutí. Vzhledem ke svým vlasteneckým postojům je často přemisťován a rodina se stěhuje do různých míst.

Začátkem čtyřicátých let přichází Němcovi do Prahy a Božena okouzlí společnost. Stává se královnou českých plesů. Muži jí obdivují pro její krásu i inteligenci. Dostává se do pomluv. V této době začíná psát poezii. První pokusy nejsou zdařilé. Velký vliv na její literární tvorbu má přestěhování do Ratibořic, kde se rodí Božena Němcová jako prozaička. Začíná otiskovat České národní báchorky a pověsti. Němcová si pohádky převypráví. Často se její pohádky podobají povídkám. Promítá si tam své ideály a sen o lásce. Pohádka měla Boženě Němcové nahradit skutečnou realitu.