Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v chudé hodonínské rodině. Absolvoval základní školu v Čejkovicích a reálku v Hustopečích, také se učil zámečníkem ve Vídni. Poté však začal v Hodoníně vykonávat funkci pomocného učitele, čímž se připravoval na studium gymnázia. Na studia si vydělával jako domácí učitel dětí z bohatých rodin. Po maturitě odešel znovu do Vídně, tentokrát zde studoval na vysoké škole, konkrétně na filozofické fakultě.

Přes Rudolfa Schlesingra, kterému doučoval syna, se seznámil s Charlottou Garrigue, dcerou newyorského podnikatele, s níž se 10. srpna 1877 zasnoubil. K sňatku došlo 15. března 1878 a v následujících letech spolu měli celkem čtyři děti, Alici, Herberta, Jana a Olgu.

Ve chvíli, kdy se vídeňská univerzita rozděluje na českou a německou část, odešel do Prahy, aby tam přednášel. Udělal si zde mnoho nepřátel kvůli svým otevřeným názorům na katolickou církev a také svým kontroverzním přístupem ke studentům, kterým přednášel. Ale získal zde i přátelé, například okruh lidí kolem revue Athenaeum, kterou sám založil.

Zapojil se také do celonárodního sporu o pravost rukopisu Královédvorského a Zelenohorského. Masaryk se postavil na stranu těch, kteří tvrdili, že jsou nepravé a pro velkou část nacionalistů se stal vlastizrádcem. Při svých prvotních politických snahách se seznámil s Josefem Kaizlem a Karlem Kramářem a spolu s nimi začal formovat nový politický směr. Koncem roku 1890 byli přijati do mladočeské strany, na jaře 1891 získali mandáty do Říšské rady a v prosinci 1891 byl Masaryk zvolen do zemského sněmu.

Na čas svou politickou kariéru přerušil a věnoval se literární činnosti. Mimo jiné inicioval také vznik Ottova slovníku naučného.

Během 1. světové války vystoupil ze svazku Rakouska- Uherska a zaujal stanovisko nezávislosti českého národa. Prosazoval nutnost lepšího uspořádání ve východní Evropě. K dosažení politické samostatnosti bylo nezbytné zviditelnit český národ a přesvědčit státníky velmocí o potřebnosti a užitečnosti samostatného českého státu. Nejprve odešel do Ženevy. Později spolu s Benešem odjeli do Francie, kde se k nim připojil Milan Rastislav Štefánik. V září 1915 odjel Masaryk do Londýna a situaci ve Francii svěřil Benešovi. Po únorové revoluci přesídlil do Ruska, kde dal podnět k sestavení samostatných legií z českých a slovenských přeběhlíků a zajatců. Když do války vstoupily USA, vydal se přes Dálný Východ do Spojených států, aby zde působil na presidenta Wilsona, který do té doby po válce hodlal zachovat rakouskou monarchii, byť národně svobodnou. V Americe zorganizoval velkou přesvědčovací kampaň mezi americkými Čechy a Slováky na podporu samostatného státu.

Československo bylo uznáno za samostatný stát a Masaryk byl 14. listopadu 1918 zvolen prvním presidentem. 24. května 1934 jím byl zvolen počtvrté a naposledy i přes špatný zdravotní stav. 14. prosince 1935 abdikoval ze zdravotních důvodů a zůstal na zámku v Lánech, kde 14. září 1937 umírá.

Masaryk byl označen za "presidenta Osvoboditele" a ještě za jeho života byl přijat zákon "Masaryk se zasloužil o stát", známý též jako Lex Masaryk.

foto: vikipedia.cz 0
0
0
0
0