Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226


Švédské vojsko v Čechách – zajímavosti

Třicetiletá válka v našem regionu


Naším krajem v průběhu války mnohokrát procházela císařská a švédská vojska. Vojáci obou armád plenily vesnice a selské dvorce. Vojsko bylo ubytované v klášteře ve Vyšším Brodě a v Rožmberku. V červenci 1624, poté, co bavorský hejtman Wippart se svým vojskem odešel z kláštera a z Vyššího Brodu, vylíčil opat Gangolph Scheidinger ve svém listě bavorskému zemskému soudci činy tohoto velitele a jeho vojáků.
"Ačkoliv mu poddaní dávali všechno, co žádal, přesto byli častováni ranami a bitím. Ženy a dívky nepřirozeným způsobem ostouzeny a lidé byli vysáváni, že si mohli dopřát jen chleba z otrub. Svým kaprálům poroučel Wippart zapalovat domy, když nemohli sedláci plnit dodávky pro vojsko".


Voják 30leté války
foto: www.ckrumlov.info/docs/cz

Zajímavosti


Palouk mrtvých

Paloukem mrtvých je označováno rašeliniště ležící v Krušných horách, poblíž železniční stanice Kovářská. Místo bývá nazýváno též "rašeliniště smrti", neboť zde v roce 1641 během třicetileté války utonul celý oddíl těžké švédské jízdy. Dříve byla tato událost považována spíše za pověst, ale v roce 1924 zde byly při těžbě rašeliny skutečně nalezeny zbraně a pozůstatky vojáků a koní. Na místě tragédie se nacházel měděný reliéf na žulovém podstavci, dnes však již bohužel zůstává pouze kamenný podstavec, protože měděná deska na čelní straně byla ukradena.


Palouk mrtvých
foto: www.lovecpokladu.cz

Švédské šance

Na mnoha místech v Čechách, kde tábořilo za třicetileté války švédské vojsko, zůstaly dodnes patrné zbytky valů opevnění jejich tábořišť. Takovým místům se dodnes říká švédské šance. Nejblíže našemu městu jsou ke zhlédnutí nedaleko obce Studánky u Vyššího Brodu. Místo je na rakouském území.