Trojská válka
Příběh o trojské válce vypráví řecký básník Homér v díle Ilias. Podle Homéra mykénští Řekové po deseti letech obléhání zničili Tróju. Koncem 19. století se na území Malé Asie v západním Turecku našly zříceniny, které jsou označovány za Tróju. Věrohodný důkaz o válce chybí, historici událost připouští a zařazují do doby kolem roku 1200 před naším letopočtem.
Podle Homéra byla příčinou války mezi Řeckem a Trójou krásná Helena, manželka Menelaa, bratra mykénského krále Agamemnona. Otec Heleny přiměl ostatní nápadníky Heleny přísahat, že podpoří Menelaa, pokud by někdo Helenu unesl. Bohyně lásky a krásy Afrodita však slíbila Helenu Paridovi, trojskému princi. Ta s ním utekla do Tróje. Agamemnon připomněl Řekům přísahu a vyslal výpravu do Tróje, aby přivedl Helenu zpět.
Trója měla velmi mohutné opevnění a Řekové ji neúspěšně dobývali 10 let. Ithacký král Odysseus vymyslel lest, jak Tróju dobýt. Řekové postavili dřevěného dutého koně, ve kterém se ukryli řečtí bojovníci. Koně dotáhli k bráně a předstírali opuštění Tróje. Trójané si koně vtáhli do města. V noci Řekové opustili úkryt, otevřeli Řekům bránu Tróje a město dobyli.